fonoun
09 فروردین 1402 - 11:45

مناطق گردشگری طبس در قُرُق گردشگران/ بازدید بیش از یک میلیون نفر

بیرجند-رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان طبس گفت: بیش از یک میلیون نفر از جاذبه های طبیعی، تاریخی و مذهبی ژئو پارک جهانی شهرستان طبس بازدید کردند.

به گزارش خبرنگار مهر، محمد عرب صبح چهارشنبه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: بیش از یک میلیون نفر از جاذبه‌های طبیعی، تاریخی و مذهبی ژئو پارک جهانی شهرستان طبس بازدید کردند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان طبس بیان کرد: شهرستان طبس به عنوان سومین ژئو پارک جهانی کشورمان در منطقه‌ای با اقلیم بیابانی همراه با آب و هوای گرم و خشک و دارای ۳ بخش مرکزی، دیهوک و دستگردان که تنوع بالای پدیده‌های کم‌نظیر زمین‌شناسی موجب شده تا این منطقه در میان زمین‌شناسان به «بهشت زمین‌شناسی ایران» مشهور شود.

طبس سرزمین کویرهای رویایی

عرب گفت: تا پایان هفتمین روز از سال ۱۴۰۲ بیش از یک میلیون نفر از دیار «نخل و نارنج و نرگس و شالی»، سرزمین کویرهای رویایی و بهشت طبیعت ایران بازدید کرده‌اند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان طبس افزود: آب و هوای مطبوع و تنوع جاذبه‌های گردشگری در کنار وجود زیرساخت‌های اولیه مانند فرودگاه و راه آهن و سیستم حمل و نقل مناسب، باعث ورود جمع کثیری از گردشگران از نقاط مختلف کشور به طبس گردیده است.

عرب ادامه داد: طبس تقریباً در همه شاخه‌ها و زمینه‌های گردشگری دارای پتانسیل‌های منحصر به فردی است.

وی افزود: آستان مبارک حسین بن موسی الکاظم (ع) باعث شده در زمینه گردشگری مذهبی، طبس جز شهرهای مذهبی مطرح در سطح کشور معرفی شود.

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان طبس بیان کرد: باغ تاریخی گلشن به عنوان نمونه‌ای شاخص از باغ‌های ایرانی، ارگ کهن طبس، سد کهن کریت، طاق شاه عباسی به عنوان شاهکار مهندسی و معماری پیشینیان، کاروانسراها، مدارس، مساجد و آب انبارها بخشی از مهم‌ترین بناهای فرهنگی تاریخی این ژئوپارک به حساب می‌آیند.

عرب اظهار کرد: رشته کوه زیبای شتری در بخش شرقی شهرستان طبس با طول بیش از ۲۰۰ کیلومتر، ایران مرکزی را از بیابان لوت جدا کرده و اختلاف ارتفاع دو هزار و ۲۰۰ متری را با شهر طبس را ایجاد نموده است.

وی افزود: در کنار این رشته کوه‌ها و کوهستان‌های مرتفع، مناطق پست و هموار کویری نظیر کویرهای گسترده، تپه‌های عظیم ماسه‌ای ریگ شُتران، صحرای زیبای طبس و پلایاها با جاذبه‌های منحصر به فرد و همچنین سرزمین آذرین پشته سیاه، بر جذابیت این منطقه افزوده‌اند.

اشاره‌ای به ارزش‌های زیست محیطی طبس

رئیس اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان طبس بیان کرد: ارزش‌های زیست‌محیطی ژئوپارک جهانی طبس از جمله پناهگاه حیات وحش نای بندان به عنوان بزرگترین پناهگاه حیات وحش ایران و زیستگاه یوزپلنگ آسیایی، رویشگاه جنگلی سنو و بزرگترین رویشگاه آنغوزه شیرین ایران، آن را به عنوان میراث طبیعی ارزشمند در ایران مطرح کرده است.

عرب یادآور شد: ژئوپارک جهانی طبس با ۳۸ ژئو سایت در حوزه‌های مختلف و با ظرفیت‌های متنوع، روستاها و مناطق نمونه گردشگری نظیر خرو، کُریت، اِصفَهک، نایبند، پِیکوه، پیرحاجات، اسفندیار، سُرُند و مُودر، اِزمیغان و ده‌ها روستای دیگر همراه با اقامتگاه‌های بومگردی، هتل‌ها و ظرفیت‌های گردشگری غذا، صنایع دستی و سوغات محلی خاص و ویژه، پذیرای گردشگران است.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1115877