fonoun
13 اسفند 1401 - 14:31

خسارت 5 میلیارد دلاری زلزله اخیر برای سوریه

بانک جهانی گزارش داده که زلزله اخیر بیش از 5 میلیارد دلار به سوریه خسارت وارد کرده است.

‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌به گزارش خبرنگار اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس به نقل از تاس،‌ بانک جهانی در تارنمای خود گزارشی منتشر کرده که نشان می‌دهد، خسارت مستقیم زلزله اخیر به سوریه که چند هفته پیش رخ داد، 5.1 میلیارد دلار بوده است.

ژان کریستوف کارِت، مدیر بخش خاورمیانه بانک جهانی، گفته که خسارت‌های ایجاد شده،‌ خرابی‌های وارده و درد و رنج مردم سوریه طی سال‌های گذشته را بیش‌تر کرده است.

این مقام بانک جهانی تأکید کرد که فاجعه رخ‌داده باعث کاهش فعالیت‌های اقتصادی در مناطق زلزله‌زده خواهد شد و چشم‌انداز رشد اقتصادی سوریه را بیش از پیش تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.

بانک جهانی اعلام کرده ارزیابی دقیق میزان خسارت واردشده همچنان دشوار است، اما ارزیابی‌های اولیه‌، از ورود خسارتی بین 2.7 تا 7.9 میلیارد دلار به سوریه حکایت دارند که البته در این ارزیابی‌ها خسارت‌‌‌‌های اقتصادی غیرمستقیم لحاظ نشده است.

بانک جهانی می‌گوید: استان حلب بیشترین خسارت را از زلزله‌های اخیر دیده و پس از آن ادلب و حسکه بیشترین خسارت را دیده‌اند. به عبارت دیگر 45 درصد کل خسارت واردشده ناشی از زلزله به سوریه به استان حلب بوده و ادلب هم 37 درصد خسارت را شاهد بوده است.

روز 6 فوریه دو زلزله 7.7 و 7.6 ریشتری در ترکیه رخ داد و مناطقی در سوریه را هم لرزاند. 

وزارت بهداشت سوریه، اعلام کرده که 1414 نفر به خاطر این زلزله جان خود را از دست داده‌اند.

پایان پیام‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌/

منبع: فارس
شناسه خبر: 1072064