fonoun
14 آذر 1401 - 07:37

فارس‌من| شهریه دانشگاه‌ها مطابق با دهک هر فرد درنظر گرفته شود

برخی کاربران سامانه فارس من خواستارتعیین شهریه دانشگاه‌ها مطابق با دهک هر فرد شدند.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، برخی کاربران سامانه فارس من با ثبت پویشی در این سامانه خواستار تعیین شهریه دولتی مطابق با دهک هر فرد شدند.

این کاربران در پویش خود آوردند:

«امسال اعلام شد اکثر پذیرفته‌شدگان دانشگاه شریف از دهک ۱۰ بودند. این افراد با وجود تمکن مالی از امکانات مالی بهره‌مند می‌شوند که باید صرف نقاط محروم شود. عدالت آموزشی یعنی تعیین شهریه دانشگاه دولتی مطابق با دهک هر فرد باید صورت گیرد. 

دهک ۹ و ۱۰ باید تمام شهریه را بپردازد و عدم پرداخت شهریه باید محدود به دهک‌های یک تا ۵ باشد و سایر دهک‌ها با تخفیف شهریه بپردازند. تا کی باید افراد مرفه از پول مالیات قشر متوسط تحصیل کنند و بعد از اتمام تحصیل کشور خود را ترک کنند؟»

 مریم کمال سردبیر این پویش سامانه فارس من در گفت‌وگو با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، گفت: شهریه دانشگاه‌های دولتی و غیردولتی باید براساس دهکی باشد که دانشجو در آن قرار دارد، دهک‌های بالا امکان پرداخت شهریه را دارند اما دهک‌های پایین این امکان را ندارند و چه بسا به دلیل همین مشکل از رفتن به دانشگاه‌های آزاد و غیرانفاعی خودداری می‌کنند.

وی در ادامه با بیان اینکه کسانی که دهک بالا هستند و توانایی پرداخت دارند، می‌توانند دهک پایین را حمایت کنند، گفت: کسانی که دهک بالا هستند به کلاس کنکور می‌روند و مهارت تست زدن را یاد می‌گیرند و همین مورد باعث می‌شود در دانشگاه‌های برتر قبول شوند و درس بخوانند، ولی کسی که استعداد دارد اما توان رفتن به دانشگاه دولتی و رفتن به کلاس کنکور و  تست زنی را  ندارد از رفتن به دانشگاه‌های برتر محروم می‌شود.

کمالی افزود: باید شرایط به گونه‌ای شود افرادی که استعداد دارند، بتوانند در دانشگاه‌های معتبر کشور پذیرفته شوند،‌ در واقع با این کار مافیای کنکور هم شکسته می‌شود، یعنی کسی که می‌خواهد دانشگاه دولتی برود هزینه می‌کند و دیگر برای رفتن به کلاس‌های کنکور هزینه نمی‌کند و ترجیح می‌دهد به جای هزینه برای کلاس کنکور و تست‌زنی، برای دانشگاه خود هزینه کند.

پایان پیام‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌/

منبع: فارس
شناسه خبر: 897445