fonoun
28 دی 1401 - 17:02

لزوم شفاف‌سازی بانک مرکزی در خصوص یک دستورالعمل مرتبط با واردات و تخصیص ارز

با توجه به دستور العمل بانک مرکزی شاهد ممنوعیت تبدیل ارزهای تخصیص یافته و تناقض ارز واردات نهایی با گواهی ثبت آماری هستیم این مسئله احتمالا سبب رشد تقاضای درهم خواهد شد، با در نظر داشتن این موضوع لازم است تا بانک مرکزی در این مورد شفاف‌سازی کند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، اخیرا بانک مرکزی بخشنامه‌ای در خصوص ممنوعیت تبدیل ارزهای درج شده در گواهی ثبت آماری منتشر کرد. براین اساس واردکنندگان دیگر امکان تبدیل ارز دریافتی خود به سایر ارزها را ندارند.

به طور مثال واردکنندگان دیگر نمی‌توانند یورویی که دریافت می‌کنند را به منظور واردات نهایی به درهم تبدیل کنند. بانک مرکزی در این دستور العمل تاکید کرده است که شرکت‌های صرافی موظفند تامین و پرداخت ارز برای گواهی‌های ثبت آماری را صرفا بر حسب ارز مندرج در گواهی‌های ثبت آماری انجام دهند. تامین و پرداخت ارز به ارزی غیر از ارز مندرج در گواهی ثبت آماری، مصداق تخلف بوده و در صورت مشاهده، اقدامات نظارتی این بانک در خصوص صرافی اعمال خواهد شد.

در خصوص اهمیت درهم باید گفت که عمده کالاهای اساسی و حتی مصرفی کشور با استفاده از این ارز به کشور وارد می‌شود. در نتیجه جایگاه ویژه‌ای در تجارت خارجی دارد. گفتنی است که تا پیش از این  امکان تبدیل ارز سبب شده بود تا بخشی از تقاضای درهم در بازار کنترل شود.

متن این بخشنامه به شرح زیر است:

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران ,

با در نظر گرفتن این اهمیت، بخشنامه بانک مرکزی سبب شده است تا برخی با تصور اینکه در آینده نزدیک نرخ درهم افزایش پیدا می‌کند، دست به خرید عمده درهم بزنند. همین موضوع سبب افزایش تقاضا در بازار ارز شده که در نهایت منجر به تاثیر منفی در بازار دلار نیز شده است.

با توجه به تاثیرات این دستورالعمل این انتظار از بانک مرکزی وجود دارد تا هرچه سریعتر نسبت به علت این اقدام و همچنین پیش‌بینی‌هایی که برای مقابله با تاثیرات منفی آن انجام شده است شفاف‌سازی کند.

انتهای پیام/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 984984